5 głównych błędów SEO w stronach internetowych WordPress oraz sposoby jak je naprawić

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie, dlatego prawdopodobnie również Twoja strona firmowa jest oparta na tym rodzaju CMS. Wydałeś pieniądze na zaprojektowanie www, umieściłeś na niej świetne teksty oraz materiały graficzne, a odwiedzin ciągle jest mało? WordPress jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek, ale przy użyciu podstawowych ustawień i darmowych dodatkowych wtyczek można uzyskać znacznie więcej w Google.

Oczywiście pozycjonowanie witryny polega na wielu etapach i czynnościach, ale często zdarza się , że projekt ma drobne błędy, które podcinają mu skrzydła już na starcie. Warto je zlokalizować oraz zlikwidować i właśnie tę tematykę będzie poruszał dzisiejszy artykuł.

1. Strona oparta na WP nie ma tytułu

Jest to jedno z najważniejszych ustawień, które wyszukiwarce mówi co jest na stronie internetowej. Tytuł znajdziecie w kodzie źródłowym pomiędzy znacznikami:

< title > Twój tytuł</ title >

Można go również zobaczyć w oknie przeglądarki najeżdżając na zakładkę z otwartą stroną www.

www-strony

Tytuł witryny można sprawdzić w przeglądarce internetowej w kilka sekund.

Co zrobić jeżeli tytuł nam nie odpowiada lub zawiera jakiś niezrozumiały ciąg znaków? Najszybciej można go zmienić logując się do panelu administracyjnego, a następnie wybierając: USTAWIENIA – OGÓLNE. Tutaj można wprowadzić tytuł. Opcja ta niestety nie zadziała, jeśli twórca strony internetowej źle ją skonfigurował lub została wdrożona inna metoda ustawienia tego elementu. W takim przypadku należy skontaktować się z deweloperem www.

ustawienia-wordpress

2. Wszystkie podstrony w witrynie mają ten sam tytuł

Większość stron internetowych składa się z kilku różnych podstron. Każda z nich zawiera inne elementy, opisuje różne usługi i ofertę. Dlatego warto zadbać o urozmaicenie tytułów i skonfigurowanie ich tak, by odpowiadały zawartością danego działu. Nieodzowną pomoc w tym przynosi wtyczka Yoast Seo.

wtyczka-seo-wordpress

Obowiązkowa wtyczka do optymalizacji witryny na WordPressie

Po jej instalacji w edytorze podstron i wpisów pojawia się opcja związana z optymalizacją SEO. Wystarczy kliknąć w tytuł strony i wypełnić odpowiednio pola. Plugin posiada również opcje zautomatyzowania, możemy go tak ustawić, by generował odpowiednie tytuły dla wszystkich stron i postów w serwisie. Chwila pracy, a witryna bardzo dużo zyskuje!

2. Brak meta-opisu na stronie głównej

Google jasno komunikuje, że korzystanie z meta-opisów bezpośrednio nie wpływa na ranking SEO, a elementy te często są generowane przez wyszukiwarkę automatycznie z zawartości strony. Niemniej jednak warto trochę go podrasować i uzupełnić zwłaszcza dla głównej strony. Witryna ta najczęściej będzie pojawiać się w wyszukiwarce i warto, aby stworzony opis był schludny, czytelny i atrakcyjny dla przeglądającego. Jak zmienić ten element? Pomoże w tym wtyczka omawiana w punkcie drugim.

strony-www

3. Strona blokuje dostęp do robotów wyszukiwarek oraz nie ma pliku robots.txt

Czasem zdarza się, że osoba, która robiła stronę internetową nie odblokowała do niej dostępu dla wyszukiwarek. Taka witryna w ogóle nie zaistnieje w Google. Jak sprawdzić to ustawienie w WordPressie? Wystarczy przejść w administracji na zakładkę USTAWIENIA – CZYTANIE i tam sprawdzić opcję: „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.

ustawienia indeksowania wordpress

Takie ustawienie pozwala robotom wyszukiwarek odwiedzać naszą witrynę.

Ważny jest też plik robots.txt.  Ten mały dokument przekazuje instrukcje do wyszukiwarki. Chociaż nie jest niezbędne korzystanie z pliku robots.txt, warto upewnić się, że witryna jest widoczna. Najlepiej stworzyć listę instrukcji dla indeksowania wyszukiwarek w odniesieniu do określonych folderów na stronie www, a także upewnić się, że mapa serwisu w XML generowana jest w jasny sposób.

Dobrym pluginem do pracy z plikiem robots.txt – jest WP Robots Txt (po konfiguracji pliku warto odinstalować ten dodatek). Pliki, o których mowa są zawsze przechowywane pod adresem: wwww.domena.pl/robots.txt.

WP Roboty Txt

WP Roboty Txt – pozwoli w łatwy sposób sprawdzić i zmienić zawartość pliku robots.txt

4. Brak mapy witryny

Każda witryna internetowa powinna posiadać mapę strony. Jest to plik oparty na XML, który „wyjaśnia” wyszukiwarce, które strony i posty są dostępne, gdzie je znaleźć i jak często są dodawane oraz zmieniane. To świetny sposób, aby ułatwić indeksowane przez wyszukiwarki treści z witryny www. Jeśli masz dużo treści na stronie, mapa witryny może być listą podzieloną na kilka mniejszych map tematycznych.

W stworzeniu mapy witryny znowu pomoże wtyczka wspomniana w punkcie drugim – Yoast Seo. Za pomocą dwóch kliknięć stworzymy prawidłową i dobrze działającą mapę, która wesprze indeksowanie witryny.

5. Brak przyjaznych linków

Na szczęście błąd ten pojawia się coraz rzadziej. Pamiętacie jeszcze jak witryny często miały niezrozumiałe dla użytkownika linki do podstron? WordPress ma funkcję generowania linków www przyjaznych zarówno dla wyszukiwarki jak i użytkownika. Wyszukiwarka „zwraca uwagę” na adres w celu lepszego indeksu stron. Przyjazny link ze słowami kluczowymi zwiększa Twoją szansę na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz obecnie ustawienia w WordPressie wystarczy przejść na USTAWIENIA – BEZPOŚREDNIE ODNOŚNIKI.

przyjazne-odnosniki

Wnioski

To tylko kilka najważniejszych ustawień, o których warto pamiętać w witrynie opartej na systemie CMS WordPress. Ich zmiana pozwoli ruszyć Twojej witrynie w górę wyników wyszukiwania, ale miej na uwadze, że jest to dopiero początek optymalizacji Twojej witryny internetowej. Trzeba zadbać jeszcze o wiele innych elementów jak np. szybkość witryny, optymalizacja obrazków, niepowtarzalny dobrej jakości tekst, favicon, etc.

Firma Click 360 tworzy strony internetowe Poznań – oparte na systemie CMS WordPress. Jeśli szukasz pomocy lub jesteś zainteresowany własną firmową witryną zapraszamy do kontaktu.